Europa

Kierunek Chorwacja – mini poradnik

Zebraliśmy najważniejsze informacje, które mogą Wam się przydać podczas planowania podróży jak i podczas samej podróży po Chorwacji 🙂

I. INFORMACJE  PODSTAWOWE

Metryka

  • Stolica: Zagrzeb
  • Od lipca 2013 roku Chorwacja wejdzie do strefy państw Unii Europejskiej
  • Waluta: Kuny i lipy

                    1 kuna=100 lip,

                    1 kuna=0,56 groszy [na dzień 15  lipca 2012]

Język  urzędowy

  • Chorwacki
  • Blisko 1% mieszkańców posługuje się językiem serbskim

Klimat

  • Na wybrzeżu temperatury latem utrzymują się w okolicach 28-29 stopni
  • W Chorwacji dosyć często występują silne wiatry – spływający z gór w stronę morza może trochę łomotać namiotem, na szczęście jest on ciepły i przyjemny 🙂
  • Najlepiej jechać w czerwcu bądź na przełomie sierpnia i września (nie ma już tak wielu turystów a woda w morzu jeszcze cały czas ciepła).

 II. JAK DOTRZEĆ  I PORUSZAĆ SIĘ NA MIEJSCU

  • Samolot – Ryanair – Do Zadaru można dolecieć z Londynu Stansted, Dusseldorfu (Weeze), Frankfurtu (Hanhn),Oslo (Rygge), Sztokholmu (Skavsta). Do Rijeki dolecimy z Londynu Stansted i Sztokholmu (Skavsta). Wizzair proponuje loty do Splitu z Londynu Luton. Bezpośrednio z Polski można dostać się np. do Zadaru czy Splitu (Eurolot).
  • Samochodem – Dojazd z południowej Polski zajmuje 1 dzień. Polecamy jechać przez  Słowację i Węgry, omijając Bośnię i Hercegowinę (wąskie, kręte drogi). Po samej Chorwacji jeździ się całkiem dobrze. Tylko nad wybrzeżem drogi są dosyć kręte i wąskie.

WAŻNE! na terenie Słowacji obowiązują winiety, jakie można zakupić np. na stacji benzynowej (przyklejamy ją na przednią szybę samochodu). 10 dniowa winieta kosztuje około 10 euro, miesięczna natomiast 14 euro. Oczywiście można omijać autostrady i drogi szybkiego ruchu i nie płacić za winiety, ale czy warto tracić czas? Nie lepiej spożytkować go już w Chorwacji?? Taka sama sprawa z winietami występuje także na Węgrzech. Tam winieta tygodniowa kosztuje około 40 zl, a miesięczna około 67 zl.  W samej Chorwacji płatne są już autostrady (przy bramkach). I tak np. śmignięcie na trasie Zagrzeb – Split to koszt 157 kun za samochód osobowy.

  • Promem jedyny środek komunikacji pomiędzy wyspami, ale także do Chorwacji można dostać się promem chociażby z Włoch.
  • Pociągi w Chorwacji – www.hznet.hr
  • Autobusy w Chorwacji – www.akz.hr
Port w Splicie
Drogi w Chorwacji – kręte, ale jakie widoki 🙂

III. NOCLEG

Do wyboru do koloru! Apartamentów, hoteli  i kwater prywatnych jest tyle, że można śmiało jechać w ciemno. My jednak podróżowaliśmy (tradycyjnie) z namiotem. Campingów jest także wiele, jednak te najbardziej popularne w środku sezonu mogą mieć pełne obłożenie. Z naszego doświadczenia – lepiej jest wybierać mniejsze campingi (często prowadzone przez rodziny), gdyż panuje tam świetny klimat i nikt nie „skacze” po głowie. Ceny różne – średnio za mały namiot płaci się 5/6 euro plus około 3/4 euro za osobę.

IV. CO ROBIĆ W CHORWACJI?

WSPINACZKA

W całej Chorwacji jest około 400 wytyczonych tras wspinaczkowych! Najbardziej popularnym miejscem do uprawiania wspinaczki jest Park Narodowy Paklenica (około 45 km od Zadaru). Każdy znajdzie coś dla siebie (trasy od 3 do 8b). Mniej popularnym rejonem jest Park Narodowy Risnjak (położony na północ od Rijeki). Ponad to wspinać można się także na jednej z 200 tras wspinaczkowych w Dvigrad czy w Limski Kanal, gdzie znajduje się około 60 tras (więcej informacji tutaj).

TREKKING

Najwyższy szczyt Chorwacji – Dinara ma 1830 m n.p.m. i położony jest w górach Dynarskich. Może nie są to Alpy, ale zmęczyć też się można 🙂 W górach można swobodnie zaplanować kilka ciekawych dni na wycieczki piesze.

ROWERY

Mówiąc o aktywnym wypoczynku w postaci rowerowych wycieczek, to tereny Chorwacji mają do zaoferowania wiele. Od górskich szlaków rowerowych po szosowe, przyjemne trasy. Kilka propozycji tras rowerowych znajdziecie tutaj , natomiast więcej o trasach rowerowych tutaj

Woda ma przejrzystość nawet do 50 m !

SPORTY WODNE

Jeden z najpopularniejszych sposobów na spędzanie wolego czasu nad morzem to korzystanie z bogatej oferty różnych biur podróży i indywidualnych organizatorów. Od raftingu, po wycieczki łódką zakrapianą rakiją, to wszystko możesz znaleźć właśnie w Chorwacji.

KAJAKI – a dlaczego nie? Praktycznie na każdej większej plaży można wypożyczyć kajak turystyczny (jak i rower wodny) i popływać wśród licznych wysp. Jest to świetny pomysł dla osób które nie lubią tłocznych plaż. Płynąc kajakiem można odstać się na liczne wysepki z pięknymi małymi plażyczkami, do których dostęp z lądu jest utrudniony, a nawet niemożliwy.

RAFTING – Jeżeli znudzi Ci się już leżenie plackiem na plaży, nie ma nic lepszego niż przygoda z orzeźwiającą wodą i adrenaliną 😀 W całej Chorwacji można spotkać wiele ofert raftingu, a ceny wahają się od 30 do 50 euro. Warto pamiętać o ubezpieczeniu, jeżeli wiecie, że na wyjeździe będziecie szaleć :). Często organizatorzy raftingu nie biorą na siebie odpowiedzialności za wasze zdrowie! Zdarza się, że w cenie już jest ubezpieczanie, ale są to te droższe oferty.  

Gdzie na rafting? Rzeka Dobra (najbardziej chyba popularna) – można tu poszaleć na paru stopniach dzikości rzeki. Także rzeka Cetina (blisko Splitu), Mreznica (w 2008 roku odbywał się tu Euro Rafting Cup)  i rzeka Zrmanja są bardzo urokliwymi kanionami, gdzie oprócz typowego spływu można także poskakać z wodospadów lub poślizgać się wzdłuż kanionów.

NURKOWANIE – w całym kraju znajduje się około 30 punktów nurkowania. Najwięcej zlokalizowanych jest w rejonie Rijeki, Dubrovnika, Baska Voda jak i na wyspach (Hvar, Vis czy Korczuli). Istnieje też sporo szkółek, które posiadają także sprzęt do nauki nurkowania. Cena podstawowego kursu to około 300 euro (za 4-5 dni). Oczywiście organizowane są również kursy dla zaawansowanych nurków. Jeżeli interesuje Was nurkowanie bez nauczyciela, to musicie wiedzieć, że bez zezwolenia w Chorwacji nurkować nie można. Takie zezwolenie wydaje chorwacki związek nurkowy (kosztuje ok. 100 kun) i można je nabyć w wielu miejscach nurkowych po tym, jak okażesz swój certyfikat nurkowy.  

Już w Polsce możecie zorganizować sobie wakacje pod wodą 🙂 Istnieje na rynku wiele firm, które takiego typu wyjazdy do Chorwacji organizuje, w większości wykupienie takiego wypoczynku jest korzystniejsze cenowo niż płacenie za wszystko (sprzęt, instruktor, ubezpieczenie) na miejscu.

ŻEGLARSTWO – Nie ma chyba lepszego miejsca na żeglowanie przy prawie zawsze pięknej pogodzie i krajobrazach! 1244 wyspy i wysepki liczy chorwacki Adriatyk. Wiele naszych rodzimych biur podróży organizuje takie rejsy. Najbardziej popularnym kierunkiem są Kornaty, w których skład zalicza się aż 150 wysp! Jest to nie lada gratka nawet dla doświadczonych żeglarzy :). Będąc już na wodach Chorwacji polecamy zapłynąć na wyspę Korčula, gdzie urodził się Marco Polo.

                             

  PODRÓŻNIK

Jak kraj długi, tak długa lista jest rzeczy jakie można robić w tym jednak niedużym kraju.  Chorwacja ma do zaoferowania sporo zabytków, które wpisane są na listę UNESCO jak i sporo  parków narodowych, w których można zrelaksować się wśród nadmorskich klimatów. Nie mówiąc o plażach i małych  miasteczkach wzdłuż wybrzeża.

Poniżej znajduje się kilka przydatnych linków:

  • Oficjalna strona Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, także w języku polskim www.croatia.hr
  • Nieoficjalny portal  o Chorwacji www.cro.pl

 SMAKOSZOWO

Na ten temat moglibyśmy napisać osobny post (może w przyszłości :)). Chorwacka kuchnia jest bardzo zróżnicowana i w zależności od regionu charakteryzują ją zupełnie odmienne rzeczy. Np. w kuchni kontynentalnej dominują mięsa (jagnięcina i cielęcina), ryby słodkowodne i różnego rodzaju sery, natomiast w kuchni nadmorskiej królują owoce morza i ryby morskie. Jednak wspólnym elementem dla wszystkich regionów jest rakija :). Alkohol ten może zwalić z nóg niejednego nieostrożnego degustatora, jego moc sięga przeważnie 50-60%. Mieszkańcy do perfekcji opanowali jej wyrabianie, praktycznie w każdym domu produkcja tego napoju kwitnie 😉 (jednak nie zawsze na sprzedaż). Do najpopularniejszych smaków należą te śliwkowe, gruszkowe i figowe – nam jednak do gustu przypadły najbardziej te z pigwy.

Ciekawe smakołyki można znaleźć na przydrożnych straganach. Warto nabyć oliwę, wino, miód czy owczy ser (pychaaaa). Także owoce są o wiele tańsze niż w supermarketach. Ceny owoców morza na targach nie są tak wysokie jak np. dań w restauracjach (obłęd). Dlatego polecamy samodzielne gotowanie.

prosto z morza 🙂

CO CIEKAWEGO KUPIĆ ??

Wybrzeże Chorwacji obfituje w stragany, na których można dostać wszystko co chińskie lub tajwańskie 🙁

Warto z Chorwacji przywieźć: lawendę (woreczki z lawendą świetnie nadają się na drobne upominki) wino, miód, oliwę lub oczywiście rakiję. Piękne rękodzieła (obrusy czy serwetki) biżuteria (z muszli, srebra i złota) czy krawaty (podobno to właśnie w Chorwacji je wynaleziono).

Co robić jeszcze? Chilloutować !! 🙂
Złap Trop

Cześć! Trafiłeś na blog Ani i Rafała - jeżeli interesujesz się podróżami, szukasz pomysłów na ciekawy wyjazd, a podczas podróży nie chcesz wydać wszystkich pieniędzy to trafiłeś pod dobry adres. Na blogu dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami z podróży nie tylko po Polsce i Europie ale także po Azji, Australii i Nowej Zelandii. Masz pytania? Chcesz wiedzieć jak to jest rzucić "wszystko" i wyjechać w podróż dookoła świata? Zajrzyj do zakładki "O Nas" i wahaj się napisać!

View Comments

  • Uwielbiam Chorwację. Byłam już dwa razy i planuję z mężem zwiedzić ją jeszcze raz :-)
    Pierwszy raz byliśmy w okolicach miast Split/Trogir, drugi raz pod Dubrownikiem. Oczywiście kto nie był w Dubrowniku polecam serdecznie. To jest absolutny must visit jeśli chodzi o Chorwację.

Recent Posts

Pod słońcem i figą Toskanii

Mieszkaliśmy przez miesiąc w Toskanii. Brzmi jak sen? A żyliśmy jak w bajce! Serio, nie…

12 miesięcy ago

Oman – Wahiba Sands – w sercu pustyni

Jeszcze będąc w Polsce i planując naszą trasę podróży po Omanie, wiedziałam, że pustynia to…

3 lata ago

Rodzinny wypad do Sopotu – nasze polecane miejsca

Ten wpis miał powstać już dawno - bo w czasie twardego lockdownu… Przyszła pandemia gdy…

3 lata ago

Oman – Jabal Shams – Wielki Kanion na Bliskim Wschodzie

Jabal Shams nazywany jest Wielkim Kanionem Bliskiego Wschodu. A ponieważ Wielkiego Kanionu nie widzieliśmy to…

3 lata ago

Oman – w drodzę do Jabal Shams zwiedzamy fort Bahla i Misfat al Abriyeen

Po przepięknym dniu spędzonym w Nizwie czas ruszać dalej w kierunku Kanionu Jabal Shams. Ale…

3 lata ago

Oman – magiczna Nizwa oraz zielony Jabal Akhdar

W lutym 2020 jeszcze nie widzieliśmy, że ten wyjazd będzie naszym ostatnim wyjazdem zagranicznym na…

3 lata ago