Podróże

Chorwacja – smak arbuza

Jest pięknie 🙂

Z relacji znajomych (i ich znajomych), rodziny oraz wielu innych osób, które odwiedziły Chorwację słyszeliśmy już chyba wszystko: że jest drogo/tanio, że woda w morzu jest zimna/ciepła, ze jest gorąco/zbyt gorąco albo, że mają dobre/niedobre piwo/wino. Nikt jednak nie powiedział, że Chorwacja jest krajem brzydkim albo, że już nigdy tam nie pojadą. No bo jak można by tak powiedzieć, skoro jest tam tak pięknie. Wręcz przeciwnie – wiemy, że wielu z nich często po raz drugi lub trzeci wybiera Chorwację za cel swoich wakacyjnych podróży. Nic dziwnego, kraj chociaż mały (ale dłuuuugiii) ma naprawdę wiele do zaoferowania!

Przygotowując ten artykuł postanowiliśmy popytać znajomych i rodzinę, co najbardziej spodobało im się podczas pobytu w Chorwacji i tak oto powstała nasza subiektywna lista miejsc godnych zobaczenia. Pewnie nie różni się ona znacząco od sztampowych miejsc o jakich piszą liczne przewodniki, jednak wierzymy, że musi być to „coś” w tym miejscach skoro co roku tyle osób pokonuje tysiące kilometrów by je zobaczyć oraz przywieść po urlopie tyle miłych wspomnień i opowieści, które z kolei zachęcają kolejnych i jeszcze kolejnych do podróży właśnie tam, gdzie każdy czuje się jak w domu :).

Czerwone dachy Dubrovnika, zobacz na mapie, przeczytaj na wiki

Numer jeden – Plitwickie Jeziora

Musimy przyznać, że troszkę zaskoczyły nas odpowiedzi, gdzie w pierwszej trójce „najfajniejszych” miejsc jakie zobaczyłem/am w Chorwacji pojawiały się Jeziora Plitwickie. Oczywiście nie kwestionujemy ich piękna (naprawdę cudo!), jednak w porównaniu do ogromu miejsc spodziewaliśmy się bardziej Dubrownika czy chociażby wyspy Korczuli :). Jednak to właśnie krystaliczna woda oraz liczne wodospady urzekły naszych rozmówców. Spacerując kładkami pośród zieleni, idąc prawie po wodzie, mając pod stopami całe ławice ryb, aż chce się wejść do wody albo skoczyć z nurtem wodospadu – niestety wszelkie kąpiele w parku są zabronione. I nic dziwnego – Park Narodowy Jezior Plitwickich jest wpisany na listę UNESCO (jako jedyny park w Chorwacji), a długość wszystkich jezior wynosi ponad 8 km. Jeziora można zwiedzać jedną z ośmiu tras – najkrótsza trasa zajmuje ok. 2 godzin spaceru, najdłuższa ok. 8 godzin. My polecamy spędzić tam cały dzień. Cena wejścia do parku na cały dzień dla osoby dorosłej to wydatek około 110 kun (60 zł). Przy parku znajdują się parkingi (płatne oczywiście), a więcej informacji o tym jak dostać się na miejsce można znaleźć tutaj.

Jeden wielu takich widoków w parku 🙂 zobacz na mapie, przeczytaj na wiki

Smak arbuza – Baska Voda

Najlepsza do relaksu okazała się miejscowość Baska Voda położona na Riwierze Makarskiej. Nieduża miejscowość turystyczna, położona nad samym brzegiem Adriatyku. W sumie wzdłuż wybrzeża można znaleźć wiele takich miasteczek, jednak to tam najchętniej się wraca.  Centrum życia nocnego oraz miejscem skupiającym najwięcej ludzi jest niewielka promenada, obok której znajduje się port. W Baskiej Vodzie każdy znajdzie coś dla siebie, są tu plaże zarówno kamieniste jak i piaszczyste. Jest sporo restauracyjek i kawiarni, z portu wypływa wiele stateczków, dzięki którym można dostać się na sąsiednie wyspy. Można sobie urozmaicić czas poprzez różnego rodzaju wodne atrakcje (banan wodny, motorówki). Co do noclegu, możemy śmiało polecić camping Basko Polje (normalne ceny 5 euro za namiot plus 3 euro za osobę). Jest także świetną bazą wypadową do pobliskich miast (Makarska, Split, Trogir, wyspa Brac, Hvar, czy Dubrovnik – 180 km).

Promenada – Baska Voda, zobacz na mapie, przeczytaj na wiki
…….i te zachody słońca – Baska Voda

Czerwone dachy Chorwacji – Dubrownik

Dubrownik!!”, „oczywiście, że Dubrownik”, „koniecznie zobaczyć musicie Dubrownik”, Dubrownik, Dubrownik i raz jeszcze Dubrownik! I jak tu oprzeć się stwierdzeniu,  że jest to „must see” Chorwacji? Pomimo tego, że żeby dojechać do miasta, trzeba pokonać kilkaset kilometrów (patrząc od północy Chorwacji) każdy z naszych rozmówców tam był. Byliśmy i my, i szczerze podzielamy entuzjazm innych ludzi. Spacer murami miasta, widoki na czerwone dachy, liczne zabytki czy wąskie kamienne uliczki i domki tworzą niezapomniany klimat tego miejsca. Niestety klimat tego miasta jest niezwykły tak jak i niezwykłe są w nim ceny. Dlatego polecamy nie planować dłuższego pobytu (chyba, że lubicie wydawać kuny i lipy) i przyjechać po prostu tylko i wyłącznie na zwiedzanie. Miasto spokojnym spacerem można obejść w jeden dzień. Jeżeli jedziecie w sezonie, przygotujcie się na upały i koniecznie zabierzcie coś do picia i czapkę na głowę. A jak już będziecie chcieli się ochłodzić (i pozbyć trochę pieniędzy) polecamy knajpkę www.cafebuza.com w której siedząc można moczyć nogi w morzu albo po prostu do niego wskoczyć!

Dubrovnik
Stare miasto – Dubrovnik

Miasto w mieście czyli Split

Split jest drugim co do wielkości miastem w Chorwacji, i chyba drugim (po Dubrowniku) co do ilości turystów. Nic dziwnego, w murach starego miasta skrywa się sporo zabytków (pałac i mauzoleum Dioklecjana, świątynia Jowisza, kościół św. Franciszka i wiele innych). W ogóle to całe miasto jest zabytkiem :). Przy wejściu do zabytkowej części wita nas pomnik Grgura Ninskiego, koniecznie złapcie go za palec u nogi! (ten wyślizgany) podobno przynosi to szczęście. Wciskając się głąb miasta i starożytnych ruin można natknąć się na pozostałości akweduktu, czy resztki starożytnych budynków, które we wspaniałym stylu zostały połączone z nowymi domami. Dzięki licznym zabytkom miasto zostało wpisane na listę UNESCO. Pomimo tego,  że jest tam tłoczno, warto zatrzymać się w Splicie, by przejść się promenadą oraz powłóczyć po uliczkach miasta, które przed tysiącami laty stworzył sam cesarz Dioklacjan.

Miasto w mieście – Split, zobacz na mapie, przeczytaj na wiki
Turyści w Splicie
wieża katedry w Splicie

Miasto ze wsi (Koziej Wsi) – Trogir

25 km od Splitu znajduje się nieduże miasteczko Trogir. Niby nieduże jednak wymieniane bardzo często jako miejsce warte zobaczenia. Miasto Tragurion (Kozia Wieś) zbudowano około III wieku p.n.e. i niestety nie przetrwało do dzisiaj w swoim bogactwie. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż można tu sporo zobaczyć: Pałac Stafileo, Katedra św. Wawrzyńca czy Pałac Ćipiko jak i uliczki starego miasta. Wszędzie najlepiej poruszać się pieszo, gdyż odległości są niewielkie, za to wielkie potrafią być korki na drodze. Miasto otoczone jest błękitna wodą Adriatyku, ale by odpocząć w ciszy lepiej wybrać się kawałek za miasto gdzie można znaleźć zaciszną zatoczkę tylko dla siebie :).

Jak kraj długi i wąski jest jeszcze cała lista ciekawych miejsc i rzeczy do zrobienia właśnie w Chorwacji. Każdy ma swój styl spędzania czasu jednak nasze TOP 5 jest naprawdę warte zobaczenia :). Planując wycieczkę do Chorwacji zwróćcie koniecznie na nie uwagę, a na pewno też będziecie chcieli tam powrócić :).

A Wy gdzie najchętniej byście powrócili ?? 

Towarzysz krabik 🙂  Trogir, zobacz na mapie, przeczytaj na wiki
cafe Buza w Dubrovniku czyli drink w morzu 🙂
Kamienista plaża – Baska Voda
Złap Trop

Cześć! Trafiłeś na blog Ani i Rafała - jeżeli interesujesz się podróżami, szukasz pomysłów na ciekawy wyjazd, a podczas podróży nie chcesz wydać wszystkich pieniędzy to trafiłeś pod dobry adres. Na blogu dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami z podróży nie tylko po Polsce i Europie ale także po Azji, Australii i Nowej Zelandii. Masz pytania? Chcesz wiedzieć jak to jest rzucić "wszystko" i wyjechać w podróż dookoła świata? Zajrzyj do zakładki "O Nas" i wahaj się napisać!

View Comments

  • Wodospady KRKA (jest możliwość wykąpania się z widokiem na największy wodospad w tle) i przede wszystkim Hvar, Hvar, Hvar... Z całej Chorwacji najbardziej podobało mi się własnie w Hvarze na wyspie Hvar. Co ujmuje? Jakaś taka sielskość, leniwość czasu, lawenda

  • zapomnieliscie o wyspie kutaresolla bardzo ładna wyspa z widokiem na platwicie złotą polecam..

  • Po co sie tluc az na wybrzeze , osobiscie zauroczyl mnie Vukowar (zaraz za granica wegierska) bardzo duzo zaytkow , niestety wiekszosc w rozsypce..ceny przystepne , polecam.

Recent Posts

Pod słońcem i figą Toskanii

Mieszkaliśmy przez miesiąc w Toskanii. Brzmi jak sen? A żyliśmy jak w bajce! Serio, nie…

11 miesięcy ago

Oman – Wahiba Sands – w sercu pustyni

Jeszcze będąc w Polsce i planując naszą trasę podróży po Omanie, wiedziałam, że pustynia to…

3 lata ago

Rodzinny wypad do Sopotu – nasze polecane miejsca

Ten wpis miał powstać już dawno - bo w czasie twardego lockdownu… Przyszła pandemia gdy…

3 lata ago

Oman – Jabal Shams – Wielki Kanion na Bliskim Wschodzie

Jabal Shams nazywany jest Wielkim Kanionem Bliskiego Wschodu. A ponieważ Wielkiego Kanionu nie widzieliśmy to…

3 lata ago

Oman – w drodzę do Jabal Shams zwiedzamy fort Bahla i Misfat al Abriyeen

Po przepięknym dniu spędzonym w Nizwie czas ruszać dalej w kierunku Kanionu Jabal Shams. Ale…

3 lata ago

Oman – magiczna Nizwa oraz zielony Jabal Akhdar

W lutym 2020 jeszcze nie widzieliśmy, że ten wyjazd będzie naszym ostatnim wyjazdem zagranicznym na…

3 lata ago