Categories: KulturalnieLifestyle

Babskie książki – recenzja książek “Zawsze piękne” oraz “Podróżniczki”

“Podróżniczki. W gorsecie i krynolinie przez dzikie ostępy” – Wolf Kielich

Książka wpadła mi w ręce całkiem przypadkowo, ale czy to może być przypadek, że książka o podróżniczkach wpadła w ręce podróżniczki, przypadkowo? To chyba raczej zrządzenie losu.

Lektura okazała się mi bardzo bliska, a przedstawione tam kobiety, niezależne i o silnych charakterach zrobiły na mnie ogromne wrażenie! Niektóre z ich cech odnalazłam także w sobie, z tą jednak różnicą , że kobiety te żyły 100-200 lat temu, a swoimi dokonaniami wyprzedzały epokę. Myślę, że Panie te żyjąc dzisiaj nadal odnosiłyby sukcesy, a ich książki czytalibyśmy z zapałem i wypiekami na twarzy :).

polskieradio.pl

“Podróżniczki. W gorsecie…” ukazuje, jak trudno było się przebić kobietom w świecie mężczyzn ze swoimi planami i marzeniami. W czasach, kiedy kobieta postrzegana była jako słabsza płeć (hmmm, czy nie jest tak do dzisiaj?) stworzona do wychowywania dzieci i prowadzenia domu, trudno było zaakceptować mężczyznom, że kobieta może stać się ich rywalką w dalekich wyprawach. Bohaterki książki pochodziły z różnych sfer. Arystokratki, córki bogatych kupców czy “normalne” dziewczyny ruszyły w świat by zrealizować swoje marzenia. Nie było im łatwo, ale pomimo zmagania się nie tylko ze stereotypami, ale także z brakiem ekwipunku (chociażby ubioru) zdobywały Himalajskie szczyty, jeździły konno (po męsku!) czy na rowerze, a nawet mieszkały razem z kanibalami czy aborygenami. Niebywałe prawda? A działo się to ponad 100 lat temu!  Książka ukazuje także szereg aspektów społecznych, problemów ówczesnego świata z jakim musiała zmagać się kobieta. Także po powrocie z podroży kobiety-podróżniczki (pomimo swoich odkryć i dokonań) dalej nie miały dostępu do “męskiego świata” (studiowanie czy chociażby członkostwo w towarzystwach naukowych). To, jak poradziły sobie one z przeciwieństwami losu pokazuje ta książka. Zbiór niezwykłych historii, niezwykłych kobiet! Warto przeczytać, jak i podarować w prezencie dla “niezależnej”  i odważniej kobietki :).

“Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju” – Katherine Boo

Po książce Pauliny Wilk “Lalki w ogniu” myślałam, że świat indyjskich dzielnic biedy został szczegółowo opisany i nic mnie już nie zaskoczy, a jednak. Katherine Boo, autorka książki, zaskoczyła mnie zupełnie. Spędziła ona 3 lata w najbiedniejszej dzielnicy Bombaju – Anawadi. Mieszkała wśród miejscowej ludności, śmieciarzy, złodziei, ludzi, którzy starają się powiązać koniec z końcem w naprawdę trudnych warunkach. Wśród mieszkańców autorka odnajduje kilka postaci, którym poświęca strony w swojej książce. Historia bohaterów pokazuje jak żyje się w świecie, w którym największym marzeniem może być coś tak abstrakcyjnego dla nas – posiadanie okna w kuchni (o ile potrafimy wyobrazić sobie czym jest kuchnia w slumsach). Autorka pokazuje czym jest codzienność dla mieszkańców Anawadi, jakie są ich marzenia, smutki, czego się boją oraz jakie mają cele. W książce ukazane są także Indie z punktu widzenia ich mieszkańców – wszechobecna korupcja, przemoc i słaba jakość warunków życia (np. brak dostępu do wody czy brak dostępu do podstawowych lekarstw).

Książka warta uwagi. Dlaczego? Bo w czasie jej czytania człowiek zdaje sobie sprawę, że to nie jest fikcja. Autorka tam naprawdę była, mieszkała, dzieliła każdy dzień ze swoimi bohaterami w warunkach jakich nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Czyta się ją jak powieść, chociaż wcale nią nie jest. Przeczytanie tej książki było dla mnie ciekawym doświadczeniem zarówno pod kątem planowanej podróży do Indii jak i samej formy przekazu zastosowanego przez autorkę.

 

Złap Trop

Cześć! Trafiłeś na blog Ani i Rafała - jeżeli interesujesz się podróżami, szukasz pomysłów na ciekawy wyjazd, a podczas podróży nie chcesz wydać wszystkich pieniędzy to trafiłeś pod dobry adres. Na blogu dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami z podróży nie tylko po Polsce i Europie ale także po Azji, Australii i Nowej Zelandii. Masz pytania? Chcesz wiedzieć jak to jest rzucić "wszystko" i wyjechać w podróż dookoła świata? Zajrzyj do zakładki "O Nas" i wahaj się napisać!

Share
Published by
Złap Trop

Recent Posts

Pod słońcem i figą Toskanii

Mieszkaliśmy przez miesiąc w Toskanii. Brzmi jak sen? A żyliśmy jak w bajce! Serio, nie…

11 miesięcy ago

Oman – Wahiba Sands – w sercu pustyni

Jeszcze będąc w Polsce i planując naszą trasę podróży po Omanie, wiedziałam, że pustynia to…

3 lata ago

Rodzinny wypad do Sopotu – nasze polecane miejsca

Ten wpis miał powstać już dawno - bo w czasie twardego lockdownu… Przyszła pandemia gdy…

3 lata ago

Oman – Jabal Shams – Wielki Kanion na Bliskim Wschodzie

Jabal Shams nazywany jest Wielkim Kanionem Bliskiego Wschodu. A ponieważ Wielkiego Kanionu nie widzieliśmy to…

3 lata ago

Oman – w drodzę do Jabal Shams zwiedzamy fort Bahla i Misfat al Abriyeen

Po przepięknym dniu spędzonym w Nizwie czas ruszać dalej w kierunku Kanionu Jabal Shams. Ale…

3 lata ago

Oman – magiczna Nizwa oraz zielony Jabal Akhdar

W lutym 2020 jeszcze nie widzieliśmy, że ten wyjazd będzie naszym ostatnim wyjazdem zagranicznym na…

3 lata ago