Lifestyle

5 książek o podróżach z dziećmi, które warto przeczytać

Podróże z dziećmi … tak, to temat rzeka. Dla jednych to sprawa oczywista i naturalna, że dzieci podróżują praktycznie od narodzin, dla innych to szaleństwo, a dla jeszcze innych to zupełnie obcy temat i abstrakcja. Ale co ciekawe – każdy swoje zdanie w tej kwestii ma :). Do tej pory unikałam tematu jak ognia, jednak sama znalazłam się nowej sytuacji bo jak pewnie wiecie nasza drużyna powiększyła się o małą podróżniczkę. Stąd też dziś mój pierwszy wpis o podróżowaniu z dzieckiem. Na początek obrałam zagadnienie względnie neutralne – książki podróżnicze. Dlaczego? Przygotowując się do pierwszego wyjazdu z Zuzą oczywiście zdałam się tylko i wyłącznie na własne doświadczenie podróżnicze. Jednak pierwsze dwa dni na wyjeździe pokazały, że sprawa podróżowania z dzieckiem wygląda trochę inaczej niż tego oczekiwałam. Przeprosiłam się z książkami podróżniczymi, po tym jak po serii naprawdę złych książek obiecałam sobie, że przez jakiś czas nie będę czytać tego rodzaju literatury. Patrząc na sporą ilość blogów parentingowo-podróżniczych, spodziewałam się również sporej ilości tyłów na pólkach. Jakie było moje zaskoczenie gdy spośród licznych książek podróżniczych udało mi się wyłowić zaledwie kilka. Przecież to tak popularny temat! Wybrałam 5 książek przybliżających temat jak podróżować z dziećmi. Czy warto je czytać? Pewnie, że warto!

Po naszych pierwszych wyjazdach w trójkę mogę stwierdzić, że z dzieckiem da się podróżować bez większych przeszkód. Nawet z bardzo wymagających egzemplarzem jak nasz :). Oczywiście nie będę ściemniać i koloryzować, że nasz styl podróżowania się nie zmienił. Zmienił się i to bardzo. Nie ma już podróży autostopowych, spontanicznych i nieprzemyślanych. Ale żebyśmy narzekali? Nigdyyyyy.
Nie ma chyba nic piękniejszego niż pokazywanie dziecku otaczającego nas świata, jego piękna i złożoności. Pewnie rozpęta się tu zaraz fala hejtu, że po co ciągać dziecko przez pół Polski albo co gorsza przez pół świata! i że takie podróże to spełnienie ambicji rodziców, a nie marzeń dzieci. Każdy ma prawo wyrazić własne zdanie, ja również. I powiem to wyraźnie: PODRÓŻUJCIE Z DZIEĆMI! Przecież nie muszą to być podróże odległe i egzotyczne. Można zrezygnować przecież na jakiś czas ze swoich ambicji i wybrać kierunek odpowiedni dla wszystkich. Poza tym chyba najlepszym argumentem by spakować plecaki jest fakt, że najwięcej wypadków zdarza się w domu. Ale co ja tam gadam – lepiej przeczytajcie te książki!

1. Rodzina bez granic w Ameryce Środkowej Autor Anna Alboth
W końcu musiał nadejść ten dzień. To musiało się to stać :). Najbardziej zakręcona podróżnicza rodzina wydała książkę. Oczywistym było, że musiałam ją nabyć. A jak! Zanim zabrałam się do czytania naszła mnie myśl, że skoro czytam ich bloga regularnie to książka pewnie mnie zbytnio nie zaskoczy. Racji to ja nie miałam. Książkę przeczytałam w jeden dzień, pomimo, że w Ameryce Południowej nigdy nie byłam (zazwyczaj lubię czytać o miejscach w których byłam). Jak wrażenia? Rewelacyjne. Książkę (blog także) czyta się przyjemnie bo została napisana w stylu takim, jakim podróżują – lekko i bez zbędnego ciśnienia. Ania, Thomas, Hania i Mila pokażą Wam, że świetne przygotowanie jest kluczem do udanego wyjazdu z dziećmi i jak tłumaczenie otaczającego nas świata jest ważnym elementem w rozwoju dziecka. Ania proponuje kilka praktycznych i sprawdzonych wskazówek, np. jak można bawić się z dziećmi w samochodzie, jakie książki poczytać, ujawnia swój podróżniczy niezbędnik. To co mnie urzekło najbardziej to fakt, że podróżujący rodzice potrafią postawić wygodę i oczekiwania dziecka na pierwszym miejscu, przed swoimi ambicjami i zachciankami. Bo o to w tym podróżowaniu chodzi. Mądra książka i piękny przykład! Tym co jeszcze nie znają tej rodzinki (a są tacy?) polecam zajrzeć na ich blog http://thefamilywithoutborders.com/pl/

Zuza już wybrała swoją ulubioną książkę 🙂

2. Podróżuj z dzieckiem. Poradnik praktyczny Autorzy Anna i Krzysztof Kobusowie.
Jeżeli ktoś szuka poradnika jak przygotować się do wyjazdu z dzieckiem, to właśnie go znalazł. Ze wszystkich książek o tematyce parentingowo-podróżniczej, ta jest najbardziej konkretna i nastawiona na praktyczne informacje. Komu jak komu, ale autorom można zaufać. Z dwójką dzieci zjechali kawał świata i przerobili na własnej skórze wszystkie zalety jak i wady takich wyjazdów. W książce przeczytacie między innymi co powinna zawierać apteczka, jakie zabawki czy jedzenie zabrać ze sobą w podróż czy jakie ubezpieczenie wybrać. Lista książek o podróżach z dziećmi i nie tylko Anny i Krzysztofa Kobus jest imponująco długa. Ostatnio hitem są Podróżowniki czyli książki dla dzieci, które są zarówno przewodnikami jak i pamiętnikami z wakacji. W książeczkach znajdują się naklejki, zagadki, gry, opowieści i zgadywanki. W serii Podróżowników znajdują się między innymi takie miejsca jak Karkonosze, Włochy, Turcja czy Egipt. Eh…już nie mogę się doczekać kiedy Zuza podrośnie by wspólnie móc czytać i uzupełniać książeczki. Ale wracając jeszcze na chwilę do poradnika. Książkę dostałam od koleżanki jeszcze zanim dowiedziałam się, że Zuza będzie Zuzą a mój brzuch nie przypominał jeszcze piłki rehabilitacyjnej. Uważam, że książka jest fajnym pomysłem na prezent dla przyszłych rodziców zarówno tych już podróżujących jak i tych co dopiero o tym myślą.

A tak wygląda książka w środku
Zuzia – mały czytelnik

3. Pępek świata. Z dzieckiem w drodze Autor Anna Kuziemska
Na początek napiszę to co najważniejsze – Pępek świata to książka bardzo inspirująca! Po przeczytaniu jej miałam ochotę natychmiast pakować Zuzkę w nosidło i planować podróż najlepiej jak najdalej od domu. Co mnie tak urzekło? Pewnie to, że zebrano tu historie rodzin, które z pozoru wydają się bardzo zwyczajne. Rodzice pracują na etacie, dzieci chodzą do szkoły, a w domu czeka na nich pies z kotem. Mamy przed oczyma obraz typowej polskiej rodziny, prawda? Jednak jest coś co ich wyróżnia… Rodzina ta ma wspólne marzenie, marzenie o podróży. Powiecie pewnie, no ok, pewnie nie jedna familia w Polsce też ma takie marzenie. Ale pokażcie mi, która je realizuje? No właśnie!
Książka jest zbiorem wywiadów z podróżującymi rodzinami oraz ich dziećmi. Każda z przytoczonych historii zawiera w sobie pierwiastek niezwykłej przygody. Możemy przeczytać o doświadczeniach zebranych w drodze, zarówno tych dobrych (świetny kontakt z mieszkańcami odwiedzanych regionów) jak i tych trochę mniej pozytywnych (choroby, które się zdarzają czy kataklizmy pogodowe). Każdy wywiad jest inny ale jedno przesłanie – podróżując rodzinnie wzmacniamy nasze relacje i uczymy się świata jak i siebie nawzajem. Należy też zapamiętać, że pomimo trudów podroży (np. brak chodników by móc poruszać się wózkiem, czy brak czystych toalet), podróżowanie to piękna sprawa, zwłaszcza z dzieckiem. W książce nie znajdziecie typowych porad i wskazówek, odnajdziecie jednak inspiracje i motywacje do planowania wspólnej podróży.
Myślę, że treści zebrane w książce pozwolą zrozumieć, że taka podróż z dzieckiem to niezły projekt! Najważniejsze jest bardzo dobre przygotowanie się do niej, zarówno logistycznie jak i pod względem merytorycznym, oraz pozytywne nastawienie!

4. I jak tu nie podróżować (z dzieckiem) Autorzy Beata Sadowska i Paweł Kunachowicz.
Przyznam się szczerze, że kupiłam książkę na potrzeby tego wpisu. Serio. Normalnie pewnie po nią bym nie sięgnęła bo jakoś bliżej mi do książek podróżniczych naszej polskiej blogosfery niż ludzi spoza tego kręgu (no cóż 🙂 Lubię jednak Beatę Sadowską, więc pomyślałam dlaczego nie?
Książka zdecydowanie różni się od pozostałych. Zdecydowanie tu więcej wspomnień z podróży niż porad, chociaż znajdziecie tu kilka wskazówek ekspertów (w tym pediatry czy psychologa).
To co w książce podoba mi się najbardziej, to to, że jest pełna pozytywnej energii, może dodać odwagi tym niezdecydowanym na podróże z dziećmi. Bo skoro ta dwójka zabrała 3 miesięcznego szkraba do egzotycznej Tajlandii to nie ma już wymówki by z kilkumiesięcznym malcem wyruszyć chociażby w podróż po Polsce – prawda? Ponadto na przykładzie Beaty i Pawła, ludzi bardzo energicznych, możemy zobaczyć, że pojawienie się dziecka nie oznacza natychmiastowej rezygnacji z pasji i aktywnego stylu życia. Czytałam i zazdrościłam organizacji oraz umiejętności zagospodarowania czasem. Bo uwierzcie mi lub nie, ale mając dziecko można ogarnąć świat tak, by przygotować się do maratonu, a nawet triatlonu 🙂 Po zapoznaniu się z lekturą odczuwam jedynek lekki niedosyt. Jak dla mnie ma mało konkretnych informacji, za dużo o rodzicach, a za mało o dzieciach 🙁

A w  środku…

5. Dzieci odkrywają Śląskie  Autor Barbara Salamon-Szympruch
Ostatnia pozycja, ale absolutnie wyjątkowa, to subiektywny przewodnik dla rodzin z dziećmi po województwie Śląskim. Dobrze znana nam rodzinka Basi, Kamila, Hani i Huberta z bloga Podróże Hani (podrozehani.pl) postanowiła całą swoją wiedzę i doświadczenia zebrać w całość. I bardzo dobrze. Otrzymaliśmy bowiem całkiem fajną listę atrakcji turystycznych, które z pewnością polubią dzieci jak i dorośli. Skąd to wiemy? Bo sami korzystaliśmy z przewodnika podczas naszej wakacyjnej tułaczki. Co prawda Zuza ma dopiero roczek ale i dla niej udało nam się wyszukać odpowiednie atrakcje. Nam rodzicom, z kolei spodobały się ciekawostki i legendy. Dużym plusem przewodnika jest jego aktualność (wydany w 2016 roku). Myślę, że przyda nam się jeszcze nie raz jak Zuza podrośnie, bo Śląskie skrywa tyle różnych atrakcji, że w pewnością nie będziecie się tam nudzić. Na koniec taka mała ciekawostka. Autorce bloga udało wydać się ten 90 stronicowy przewodnik dzięki crowdfundingowi PolakPotrafi.pl. Wielkie wow! Przewodnik mamy w formie ebooka. Jest czytelny i dobrze uporządkowany. Polecamy bardzo.
Przewodnik w formie papierowej jak i na czytniki możecie nabyć bezpośrednio na blogu Podróże Hani ->
http://www.podrozehani.pl/dzieci-odkrywaja-slaskie-przewodnik-slask-wojewodztwo-slaskie

Książkę Rodziny Bez Granic, Beaty Sadowskiej, “Podróżuj z dzieckiem. Poradnik praktyczny” jak i “Pępek świata. Z dzieckiem w drodze” możecie kupić tutaj – klik.

Chcecie wiedzieć więcej? Poniżej przedstawiamy listę blogów parentingowo-podróżniczych, które śledzimy i czytamy.
www.osiemstop.pl
www.marywplecaku.blogspot.com
www.tasteaway.pl
www.kajtostany.pl
www.malypodroznik.pl
www.chwytajdzien.pl
www.thefamilywithoutborders.com/pl/
www.kasai.eu
www.maniekdorotka.com
www.globtroterek.com
www.tamjedziemy.pl
www.mrowisko.wordpress.com

Złap Trop

Cześć! Trafiłeś na blog Ani i Rafała - jeżeli interesujesz się podróżami, szukasz pomysłów na ciekawy wyjazd, a podczas podróży nie chcesz wydać wszystkich pieniędzy to trafiłeś pod dobry adres. Na blogu dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami z podróży nie tylko po Polsce i Europie ale także po Azji, Australii i Nowej Zelandii. Masz pytania? Chcesz wiedzieć jak to jest rzucić "wszystko" i wyjechać w podróż dookoła świata? Zajrzyj do zakładki "O Nas" i wahaj się napisać!

View Comments

  • Lubię sięgnąć do książek, artykułów czy blogów o tematyce podróżniczej, głównie z dziećmi właśnie w celu szukania inspiracji i pomysłów na własne podróże. Choć sami wielkimi podróżnikami nie jesteśmy (niestety) to bardzo lubimy wszelkie wycieczki i podróże. Nasze dzieciaki na szczęście też :) Pozdrawiamy serdecznie.

  • Książka to skarbnica wiedzy. Warto sięgać, żeby dowiedzieć się o doświadczeniach innych ludzi, które często są bardzo pomocne. Wszystkie tytuły są bardzo fajne i ciekawe. Warto poczytać.

Recent Posts

Pod słońcem i figą Toskanii

Mieszkaliśmy przez miesiąc w Toskanii. Brzmi jak sen? A żyliśmy jak w bajce! Serio, nie…

11 miesięcy ago

Oman – Wahiba Sands – w sercu pustyni

Jeszcze będąc w Polsce i planując naszą trasę podróży po Omanie, wiedziałam, że pustynia to…

3 lata ago

Rodzinny wypad do Sopotu – nasze polecane miejsca

Ten wpis miał powstać już dawno - bo w czasie twardego lockdownu… Przyszła pandemia gdy…

3 lata ago

Oman – Jabal Shams – Wielki Kanion na Bliskim Wschodzie

Jabal Shams nazywany jest Wielkim Kanionem Bliskiego Wschodu. A ponieważ Wielkiego Kanionu nie widzieliśmy to…

3 lata ago

Oman – w drodzę do Jabal Shams zwiedzamy fort Bahla i Misfat al Abriyeen

Po przepięknym dniu spędzonym w Nizwie czas ruszać dalej w kierunku Kanionu Jabal Shams. Ale…

3 lata ago

Oman – magiczna Nizwa oraz zielony Jabal Akhdar

W lutym 2020 jeszcze nie widzieliśmy, że ten wyjazd będzie naszym ostatnim wyjazdem zagranicznym na…

3 lata ago